NATO avioni

NATO presreće ruske avione | Info doba |
Novinski članak objavljen danas u Večernjem listu na prvi pogled odaje utisak kako ruski avioni u velikom broju narušavaju zračni prostor zemalja članica NATO-a.
Podnaslov tako kaže:

“Većina od oko 370 presretanja u 2021. prošla je mirno i dogodila se u zračnom prostoru baltičkih zemalja članica, gdje NATO provodi misiju čuvanja neba uime Estonije, Latvije i Litve”. Ističemo riječ “većina”.
Međutim u nastavku napisa retorika se mijenja. Pa tako slijedi:

“Samo nekoliko presretnutih letova ušlo je u saveznički zračni prostor”, priopćeno je iz NATO-a.

Nadalje piše u članku autora Tomislava Krasneca:

“Borbeni zrakoplovi NATO saveznica tijekom 2021. poletjeli su na oko 370 intervencija zbog nenajavljenog približavanja raznih letjelica zračnom prostoru članica saveza. Od toga se u 290 slučajeva, ili oko 80 posto, radilo o reagiranju na ponašanje ruskih vojnih zrakoplova, priopćeno je iz sjedišta NATO-a u Bruxellesu.”

Dakle, u 80 posto slučajeva “radilo o reagiranju na ponašanje ruskih vojnih zrakoplova“, što je po riječima autora priopćeno iz sjedišta NATO-a, iz čega se vidi da u priopćenju nije izjavljeno da su zrakoplovi bili u zračnom prostoru drugih zemalja.

NATO-ovi borbeni zrakoplovi u pripravnosti su 24 sata dnevno, spremni poletjeti u slučaju neverificiranih letova u blizini zračnog prostora naših zemalja saveznica.

Iz gornjih navoda se vidi jasno da to uključuje polijetanje u slučajevima kad su avioni U BLIZINI zračnog prostora zemalja saveznica NATO-a, a ne nužno unutar zračnog prostora.

Autor nadalje navodi da:

…identificiraju i ispraćaju nenajavljenu letjelicu iz čuvanog prostora ili njegove neposredne blizine…

“..ili njegove neposredne blizine…” – što je time autor htio reći? Da zračne snage NATO-a ulaze u susjedni zračni prostor, kako bi presrele ruske i druge zrakoplove?
NATO presreće ruske avione

Iz ovog novinskog napisa to je ostalo nejasno.


NATO avioni

Također je nejasno zašto je NATO baš sada objavio brojke o presretanju, uoči sastanka Vijeća NATO-a i Rusije, zakazanoga 12. siječnja. U članku se navodi:

“NATO je vijest o ukupnom broju presretanja u 2021. objavio u trenutku dok traju napetosti između vojnog saveza i Rusije, koje se pokušavaju smiriti najavom sastanka Vijeća NATO-a i Rusije, zakazanog za 12. siječnja.”

Svakom stručnjaku, mada tu baš i ne treba stručnjak, jasno je da iznošenje takvih podataka nikako ne može doprinijeti smirivanju napetosti, već naprotiv – samo može potaknuti postojeću napetost.